Wybierz swój język

DUCHOWY IMPERIALIZM

BAJKI Ks. ALEJO cz.III

Przez kilka stuleci Europa kolonizowała świat, nie tylko w sensie politycznym. Nadszedł czas refleksji nad dokonaniami misjonarzy. Okazuje się, że były błędy nawet tam, gdzie można uznać, że zbudowane zostało chrześcijańskie społeczeństwo, a okrutna cywilizacja Inków czy Majów zwolniła tempo, straciła głos, prawo bytu. Obecnie sytuacja się zmienia. Stare kultury i cywilizacje odradzają się, wracają z niebytu stare przedkolumbijskie języki i kultury.

Kościoły prześcigają się w deklaracjach o swej winie. Przeprosiny wobec Aborygenów stały się częścią światowej polityki. W Australii istnieje specjalny kanał tv dla Aborygenów. Premier w kampanii wyborczej, zanim otrzymał swój urząd, obiecał, że postawi na głosowanie deklarację o winie kolonizatorów i tak się stało. W Ameryce Indianie otrzymali prawo własności ziemi w rezerwatach i pełną autonomię. Jan Paweł II w 2000 roku wygłosił pamiętną prośbę o wybaczenie za nawracanie, jakie się odbyło przy użyciu siły.

1. Opinie Hiszpanów

Ks. Albert - podał kilka cytatów - słów, jakimi przed wiekami określano w Hiszpanii Filipińczyków:

Leniwe robaki - ciągle jedzą -z tych powodów jak twierdzi wykładowca, kościół na Filipinach był zawsze kościołem przybyszy i choć się przyjął wśród tubylców, to jednak nie wydał wielu powołań miejscowych aż do czasów Niepodległości. Również i teraz jest problem z powołaniami, bo tradycja tubylczego kleru jest krótka.

2. Amerykańskie fobie

Są tak samo czarni jak Nigery - to cytat z listu pewnego amerykańskiego żołnierza. Słowa napisane w trakcie wojny z wojskami hiszpańskimi. Wypowiedź zacytowały amerykańskie gazety.

3. Biskupi anglikanie wobec Aborygenów Australii

W Australii i Nowej Zelandii masowo odbierano dzieci rodzicom i umieszczano w internatach, by edukować i cywilizować. Skończyła się powierzchowna asymilacja i gorycz poniżenia. Za to właśnie przepraszał Jan Paweł II, a za jakiś czas, również biskupi Anglikanie zamieszani w skandal przyznali, że tego rodzaju misyjna aktywność była chybiona, bo nieludzka. Dzieci cierpiały z powodu rozłąki i nie były w stanie szczerze pokochać nowe wyznanie i cywilizację.

4. Biskupi Filipin

Nie przepraszamy za głoszenie - przepraszamy za sposób głoszenia

Wielu obecnych Biskupów na Filipinach to Aborygeni, całkiem niedawno nawróceni. Nie byli przekonani do końca, za co mają przepraszać sami siebie, bo sprawców duchowego imperializmu już nie ma na Filipinach. Hiszpanie się wynieśli ponad 100 lat temu. Amerykanie 50 lat temu opuścili wyspy...Toteż zadeklarowano, że "Nie przepraszamy za Słowo Boże, lecz że nie było głoszone metodą Jezusa".

5. Oblaci wobec Eskimosów

Poczucie winy wobec amerykańskich Eskimosów, wyrazili w oficjalnej deklaracji ojcowie Oblaci, dominująca formacja, przybyła z Francji 200 lat temu, na tereny Kanady.

6. Franciszkanie wobec Maya

Franciszkanie z Meksyku poprosili o wybaczenie Majów i Azteków za dewastację ich kultury, jaka się dokonała, przy okazji prowadzenia misyjnej działalności różnych zakonów w Ameryce Łacińskiej.

7. Jan Paweł II

Cały rok 2000, papież Jan Paweł II przepraszał różne społeczności, za złe traktowanie ich przez kościół. Na liście prócz Aborygenów znalazły się kobiety, Prawosławni, Protestanci - zwłaszcza Luteranie, Muzułmanie i Żydzi...

Konkluzje

Piękny przykład Jana Pawła II jak widać stał się inspirujący i zaraźliwy. Czeka nas teraz kolejny krok, czyli refleksja nad pojednaniem i wspólna praca, w dziele przemiany oblicza tego świata na lepszy.

Manila, Quezon City,

9 września 2016